Цей переклад може не відображати змін, внесених із 2018-04-22 у англійський оригінал.
Ви можете поглянути на ці зміни. Будь-ласка перегляньте файл README стосовно перекладів для того, щоб отримати інформацію про координування перекладів цієї статті.
Програми GNU
- Усі пакети GNU
- Каталог вільних програм
- Короткі описи всіх пакетів GNU
- Посібники
- Повністю вільні дистрибутиви GNU/Linux
- Дистрибутиви GNU/Linux
- Ресурси для розробки
- Отримати допомогу
GNU — операційна система, складено із на 100% вільних програм. Роботи над нею були розпочаті Річардом Столменом (rms) у 1983 році; багато людей розробляли її разом заради свободи всіх користувачів комп'ютерів контролювати свої обчислення. З технічної сторони GNU загалом схожа з Unix. Але на відміну від Unix GNU дає своїм користувачам свободу.
Система GNU містить всі офіційні пакети GNU (які перераховані нижче), а також інші вільні програми, наприклад, TeX і система X Window. Система GNU — не якийсь єдиний статичний набір програм: користувачі і розповсюджувачі можуть вибирати різні пакети згідно своїх потреб і бажань. У будь-якому випадку результатом буде один з варіантів системи GNU.
Якщо ви хочете встановити повну систему, зверніться до нашого списком дистрибутивів GNU/Linux, повністю складаються з вільних програм.
Для пошуку окремих пакетів вільних програм, як GNU, так і інших, зверніться до Каталогу вільних програм. Це систематизована база даних з вільними програмами із можливістю пошуку. Каталог активно підтримується Фондом вільного програмного забезпечення і містить посилання на домашні сторінки програм (коли вони є), а також записи для всіх пакетів GNU. Нижче розташований інший список всіх пакетів GNU. Посилання на документацію для вільних програм зведені окремо.
Ми опублікували список рекомендованих освітніх програм.
Як дістати програми GNU
Завантаження дистрибутивів
Якщо ви хочете встановити повну систему, зверніться до нашого списком дистрибутивів GNU/Linux, повністю складаються з вільних програм.
Програми GNU можна отримати кількома способами:
- Завантажте повністю вільний дистрибутив GNU/Linux.
- Отримайте копію у друга.
- Придбайте комп'ютер з попередньо встановленою на ньому повністю вільною системою GNU/Linux в одній з компаній, які пропонують їх.
- Завантажте окремі пакети програм по HTTP або FTP: ми надаємо вихідний текст програм GNU як вільних програм безкоштовно. (Будь-ласка, по можливості здійсніть пожертву ФВПЗ, щоб допомогти нам підтримати розробку більшого числа вільних програм.)
- Скористайтеся GNU Guix функціональною системою управління пакетами, аби встановити останні випуски.
- Скористайтеся збірником GNU SRC, який дозволяє легко встановити останні випуски пакетів GNU окремо від системи, не викликаючи конфліктів ні з якими системними версіями.
- Використайте GNU PPA[1] на Trisquel, gNewSense чи подібному до них дистрибутиві, аби отримати останні выпуски, запаковані належним чином.
- Візьміть вихідний текст пакету і зберіть його. Багато пакетів GNU зберігають робочі версії своїх вихідних текстів на сайті GNU savannah.gnu.org. У деяких пакетів робочі версії зберігаються на інших сайтах або їх взагалі немає. Подробиці повинні бути вказані на головній сторінці кожного з пакетів.
Розробка програм GNU
Хоча це не завжди стосується офіційних програм GNU, у нас є також список пріоритетних проектів по розробці вільних програм; допоможіть, будь ласка, цим проектам, якщо можете. Інші способи допомогти GNU, у тому числі відновлення підтримки пакетів GNU і допомога в розробці, вказані на сторінці GNU: потрібна допомога.
Якщо ви пишете нову програму і хотіли б зробити свої програми офіційним пакетом GNU, див. інформацію про оцінювання та бланк для пропозицій. Зверніться до критеріїв етичності сховища за посібником вибору служби розміщення вашого проекту.
Якщо ви підтримуєте чи розробляєте пакет GNU, з недавнього часу або вже давно, вам може бути корисний короткий список нотаток для розробників GNU, а також відомості про ресурси для розробників програм GNU.
Усі пакети GNU
Нижче наводяться посилання на домашні сторінки усіх поточних пакетів GNU, для стислості використані їхні ідентифікатори (а не повні назви). Список відсортований в алфавітному порядку зліва направо. Якщо у вас є зауваження або питання по цьому списку, то пишіть, будь ласка, за адресою <maintainers@gnu.org>.
Також наявні списки:
- коротких описів всіх пакетів GNU
- документації по пакетах GNU (за категоріями),
- емблем пакетів GNU та
- свіжих випусків пакетів GNU.
Списані пакети GNU
Час від часу пакети GNU списуються, зазвичай коли їх замінюють на інші пакети або включають у їхній склад. Якщо у вас є час та інтерес до відновлення підтримки цих пакетів, напишіть, будь ласка, за адресою <maintainers@gnu.org>. Ось їхній список; ми зберігаємо старі сторінки проектів (коли вони є):