To tłumaczenie może nie uwzględniać zmian od 2016-03-19 dokonanych w oryginale angielskim.
Możecie podejrzeć zmiany. Aby zapoznać się z informacjami dotyczącymi utrzymywania tłumaczeń tego artykułu, proszę odwiedzić stronę tłumaczeń.
Kto jest kim w GNU
Poniższa lista przedstawia w porządku alfabetycznym niektóre osoby wspierające projekt GNU. Osoby wnoszące wkład w projekt są także wymienione na naszych stronach webmasterzy i tłumacze www.gnu.org.
Jeśli stworzyliście znaczący pakiet GNU bądź w inny sposób włożyliście wiele pracy w Projekt GNU, chcielibyśmy wymienić Was także na tej liście. Zwróćcie się [w języku angielskim – przyp. tłum.] na adres <webmasters@gnu.org> z prośbą o dodanie (wy jesteście potem odpowiedzialni za to aby wpis był aktualny i powinniście dawać webmasterom znać o aktualizacjach; martwe linki będą usuwane.)
Należy zauważyć, iż naszą polityką jest aby nie tworzyć odnośników do stron bądź witryn, których tematyką jest oprogramowanie własnościowe oraz, że unikamy tworzenia odnośników do stron bądź witryn zorientowanych na sprzedaż. Prosimy mieć to na uwadze podczas tworzenia swego wpisu.
Jeśli szukacie kogoś kto miałby wystąpić z przemówieniem bądź wziąć udział w wydarzeniu jako reprezentant Projektu GNU czy ruchu wolnego oprogramowania, prosimy o sprawdzenie naszej strony prelegentów.
Jeśli chcielibyście, aby Wasze imię pojawiło się na tej liście, mamy na to zarezerwowane miejsce, kiedy zaczniecie pisać wolne oprogramowanie.
A
Adam Fedor <fedor@gnu.org>
Był opiekunem projektu GNUstep. Napisał i debugował wiele klas zarówno GNUstep jak i prostego emulatora DPS pod X [Window System – przyp. tłum.]
Adam Spiers
Jest wespół-opiekunem GNU Stow i czasami pomaga przy innym oprogramowaniu GNU, takim jak GNU LilyPond i Org-Mode. Używał oprogramowania GNU ponad połowę swojego życia, w szczególności GNU/Linux i GNU Emacs.
Adrienne G. Thompson <agt@codeartnow.com>
Jest fascynowana jak roboty widzą. Jest samodzielną autorką GNU C-Graph, skrzyżowaniem filmu „Blade Runner” i jej pracy licencjackiej z inżynierii elektrycznej z 1984 r. „Interactive Computer Package Demonstrating: Sampling Convolution and the FFT”.
Adrienne żyje na Jamajce.
Akim Demaille
Akim był opiekunem a2ps i Autoconf, miał wkład do Automake, oraz jest opiekunem Bison. Jest nauczycielem/badaczem na LRDE, laboratorium badawczym EPITA. Pracuje nad Vcsn, platformą dedykowaną automatyce i wyrażeniom wymiernym, złożoną z wydajnej biblioteki C++, interfejsu Python, oraz interfejsu graficznego na bazie IPython.
Al Davis
Jest głównym autorem i opiekunem GnuCap, Pakietu Analizy Obwodów Gnu (Gnu Circuit Analysis Package). Jest profesorem inżynierii elektrycznej na Uniwersytecie Stanowym Idaho (Idaho State University http://www.isu.edu/) badającym projektowanie i symulację sygnałów analogowych i mieszanych.
Aleksandar Samardzic <asamardzic@gnu.org>
Jest autorem biblioteki GNU libmatheval.
Ales Cepek
Jest współautorem i opiekunem pakietu C++ GNU GaMa służącego do regulacji sieci geodezyjnych.
Alessandro Rubini <rubini@gnu.org>
Jest autorem GNU barcode. Zawodowo tworzy wolne oprogramowanie i traktuje orędownictwo wolnego ("libero") oprogramowania jako misję.
Alexandre Oliva
Jest jednym z opiekunów GNU libtool, GNU Autoconf oraz twórcą narzędzi GNU Ad HoC oraz GNU CVS. Regularnie wnosi wkład w wiele innych wolnych projektów zarówno GNU, jak i nie-GNU, takich jak Kaffe, Amanda czy Samba. Jako badacz stworzył Guarana, refleksyjną architekturę implementowaną jako rozszerzenie do Kaffe.
Alexandre Viau <alexandre@alexandreviau.net>
Jest współopiekunem GNU Jami.
Alex Muntada <alexm@gnu.org>
Zaczynał jako członek Zespołu oceniającego GNU, został tłumaczem na kataloński Odważny Świat GNU Georga i członkiem katalońskiego zespołu tłumaczy na początku 2003, ostatecznie zostając jego koordynatorem do 2007. Przez jakichś czas od późnego 2004 był także Managerem Tłumaczeń GNU, który koordynował prace kilku zespołów pracujących nad tłumaczeniami stron GNU, po Masayuki Hatta.
Alex Sassmannshausen
Jest opiekunem GNU Glean. Głównie interesuje się związkiem Wolnego Oprogramowania ze staraniami ludzkości „aby wyjść z samo-zadanej niedojrzałości”.
Allin Cottrell
Jest autorem i opiekunem gretl. Jest profesorem ekonomii na Wake Forest University w Karolinie Północnej.
Anand Babu <ab@gnu.org>
Jest autorem i opiekunem FreeIPMI. Jest członkiem grupy indyjskiej FSF, aktualnie prowadzi oddział Wolnego oprogramowania w California Digital jako CTO i buduje drugi najszybszy na świecie superkomputer, nazwa kodowa "Thunder", bazując w zupełności na wolnym oprogramowaniu. Okazjonalnie wygłasza mowy o wolnym oprogramowaniu.
Andreas Enge
Jest współautorem i opiekunem GNU MPC, biblioteki C dla liczb zespolonych z dowolną dokładnością oraz prawidłowym zaokrąglaniem wyników.
Andreas Grünbacher
Jest opiekunem GNU patch. Jest także głównym autorem quilt (narzędzia do zarządzania zestawami patchy) i wnosi wkład w jądro Linuksa.
Andrew Hughes <gnu_andrew@member.fsf.org>
Jest wespół-opiekunem GNU Classpath a także się zajmuje łączeniem kodu GNU Classpath z GCJ, należącym do GCC. Jest użytkownikiem GNU/Linuksa od 1998 r.
Andrew Makhorin
Jest autorem i opiekunem GLPK (GNU Linear Programming Kit), Rosja.
Anto Cvitić
jest Członkiem Zrzeszonym FSF i opiekunem ggradebook, programem do śledzenia ocen uczniów.
Antonio Cisternino
Jest autorem GNU SXML, najprostszego sposobu implementacji języka znaczników. Aktywnie uczestniczy w rozwoju wielu projektów Wolnego Oprogramowania.
Anuradha Ratnaweera
Jest studentem inżynierii mieszkającym na Sri Lance. Jest autorem i opiekunem GNU Font Editor (GFE).
Arnold Robbins <arnold@gnu.org>
Jest opiekunem GNU awk (gawk) i jest autorem jego podręcznika, The GNU
Awk User's Guide. Napisał serię artykułów o GNU dla Linux Journal.
Ma żonę i troję dzieci, i m.in. jest Talmudystą-amatorem, zarówno
Babilońskim jak i Jeruzalem. Żyje teraz szczęśliwie w Izraelu,
choć nadal ma tablicę rejestracyjną ze stanu Georgia GNUAWK.
Arthur Schwarz <aschwarz@acm.org>
Opiekun pakietu GNU Slip, zamiennika API dla biblioteki C++ STL list/queue.
Assaf Gordon <assafgordon@gmail.com>
Jest autorem i opiekunem GNU Datamash. Dodatkowo przyczynia się do innych projektów GNU takich jak Coreutils.
Aubrey Jaffer
Napisał lub zorganizował (oraz zajmuje się utrzymaniem) JACAL Systemu Symboli Matematycznych (Symbolic Mathematics System), SLIB Biblioteki Przenośnej Scheme (Portable Scheme Library), wersji TeXinfo i HTML Poprawionych Raportów o Języku Algorytmicznym Scheme (Revised Reports on the Algorithmic Language Scheme), SCM Implementacji Scheme (Scheme Implementation), SIMSYNCH System Symulacji Logiki Cyfrowej (Digital Logic Simulation System, INFOBAR adnotatorowi belki zmian dla plików INFO, oraz HITCH adnotatorowi zmian dla plików HTML.
Aymeric Moizard <jack@atosc.org>
Jest fanem GNU/Linux od wczesnych stadiów oraz jest autorem biblioteki GNU oSIP. Pracuje w gałęzi telekomunikacji IP w nadziei, że pewnego dnia już na zawsze wszyscy odłączą swoje 50 letnie tradycyjne telefony.
B
Baishampayan Ghose <b.ghose@gnu.org>
Entuzjasta GNU/Linux z Indii. Jest członkiem indyjskiego komitetu Fundacji Wolnego Oprogramowania. Jest pełnowymiarowym nierobem i hakuje Python, gdy ma trochę czasu. Jest również bardzo entuzjastycznym mówcą na wielu Konferencjach Wolnego Oprogramowania. Był wspierającym GNU Freetalk, wolnego klienta Jabber.
Barry Warsaw
Pisze wolne oprogramowanie od początku lat 1980-tych i wnosił wczesny wkład w GNU Emacs. Obecnie jest przewodniczącym projektu GNU Mailman, program GNU do zarządzania listami mailowymi.
Ben Elliston
Jest opiekunem skryptów config.{guess,sub}. Ben mieszka w Canberra w Australii.
Ben Pfaff
Jest autorem GNU libavl, który rozwija i utrzymuje. Jest także autorem GNU PSPP.
Bernhard "Bero" Rosenkränzer
Bob Glickstein
Od dawna, z przerwami wnosi wkład do GNU Emacs i innych programów GNU. Jest autorem GNU Stow oraz pakietu 'sregex' Emacs Lisp. Napisał także inne wolne oprogramowanie, w szczególności Latte, i garść innych pakietów.
Bradley M. Kuhn (aka bkuhn)
Rozpoczął pracę z Fundacją Wolnego Oprogramowania i projektem GNU jako wolontariusz w połowie lat 90-tych. W lutym 2001 został zatrudniony na pełen etat. Był dyrektorem wykonawczym FSF do 2005 a obecnie jest CTO w Software Freedom Law Center. Pan Kuhn wnosi wkład do GNU jako wolontariusz przez hakowanie różnych wolnych programów i wolnej dokumentacji.
Brandon Invergo
Jest opiekunem GNU Source Release Collection (GSRC) i GNU pyconfigure. Jest także członkiem GNU Evaluation Team i GNU Advisory Committee.
Brett Smith <brett@fsf.org>
Pełnił wiele funkcji w FSF od 2002, włącznie z Głównym Webmasterem GNU, stażystą i Managerem Wysyłek i guru licencyjnym w FSF Compliance Lab.
Brian J. Fox
Był zaangażowany w FSF od 1986 roku. Jest autorem powłoki GNU BASH, kompilatora Makeinfo wchodzącego w skład GNU Texinfo i przeglądarki Info, GNU Readline Library, GNU Finger, części GDB oraz GNU Emacs a także innych pomniejszych projektów.
Brian Gough
Jest jednym z deweloperów GNU Scientific Library i jej obecnym opiekunem. Mieszka w Wielkiej Brytanii.
Brigham Keys, Esq. <bkeys@bkeys.org>
Opiekunem GNU GLeem od września 2015. Fascynuje się grafiką 3D i wizualizacją danych. Jest głębokim zwolennikiem wolnego oprogramowania, lubi grać w gry i prowadzi projekt DMUX aby stworzyć środowisko respektujące wolność graczy.
Bruno Félix Rezende Ribeiro <oitofelix@gnu.org>
- opiekun GNU ccd2cue
- haker GNU Savannah
- webmaster GNU
- opiekun GNU audio and video
- opiekun GNU ethical repository criteria
- koordynator tłumaczeń witryny GNU (portugalski Brazylia)
C
Carlo Wood
Jest opiekunem GNU which, libcwd, ircu oraz prototype Makefiles, a także był opiekunem GNU indent. Carlo jest najbardziej znany ze swoich ulepszeń do IRC (zaczynając od undernet) ale udzielał się w wielu innych projektach. Przez ostatnie kilka lat pracował głównie nad libcw, ambitnym projektem C++ składającym się z bloków do wysokowydajnych aplikacji sieciowych.
Chad C. Walstrom <chewie@gnu.org>
Jest obecnym opiekunem GNU GNATS. Po używaniu GNATS przez lata do różnych prac związanych z administrowaniem systemami i programowaniem, poczuł, że czas odpłacić się społeczności. W college'u był uzależniony od emacsa, ale został przeciągnięty na ciemną stronę, vima, w swej karierze zawodowej. Nie miejcie mu tego za złe.
Charles Henry Schoonover
Jest autorem i opiekunem GNU WebPublish. Jest także libertariańskim aktywistą politycznym, który demonstrował za legalizacją marihuany przez palenie jointa na posiedzeniu rady miasta Harlingen, Texas a także ubeigał się o miejsce w kongresie.
Chet Ramey <chet@po.cwru.edu>
Jest opiekunem Bash i inżynierem sieciowym, który pracuje dla Case Western Reserve University w Cleveland, Ohio USA.
Chris Allegretta
Jest autorem i opiekunem edytora tekstu GNU Nano.
Chris Simon
Jest opiekunem GNU Miscfiles.
Christian Grothoff
Jest głównym autorem i opiekunem GNUnet, libextractor oraz GNU libmicrohttpd. Jest przewodniczącym grupy Emmy Noether Research Group w TU Munich.
Christian Mauduit
Jest autorem i opiekunem Liquid War 6.
Christopher Gutteridge
Jest głównym autorem GNU EPrints (cóż, przynajmniej wersji 2). Pracował jako programista systemowy, webmaster, administrator unix, wsparcie kształcące, deweloper EPrints i support (często wszystko naraz) w Department of Electronics and Computer Science na University of Southampton. Chris zaprzecza, jakoby motywacją stojącą za GNU EPrints było, że w przeciwnym razie jego największym wkładem w wolne oprogramowanie byłby efekt skrypt efektu plam kawy do GIMP.
Claude Simon <simon@epeios.org>
Autor i opiekun programu Mll2html. Także autor projektu Epeios.
Claudio Fontana <claudio@gnu.org>
Oryginalny autor i opiekun GNU Source Installer, wnosi także wkład do innych projektów wolnego oprogramowania.
Craig Schock <schock@afox.org>
Jest architektem systemu i współautorem GnuSpeech, systemu syntezy mowy bazującego na syntezatorze artykulacji modelu tubowego oraz formy generowania parametrów zależnej od zdarzeń mowy. Jego zainteresowania obejmują komputerowo generowaną intonację mowy, rozproszone systemy obiektowe, bezpieczeństwo komputerowe oraz aplikacje sieciowe.
D
Dale Mellor
Jest autorem i opiekunem GNU mcron, tradycyjnego zastępnika cron, który także przyjmuje specyfikacje prac w Guile (Scheme).
Daniel Bump
Jest współopiekunem GNU Go.
Daniel Valentine
Jest autorem i opiekunem pakietu GNU Combine.
Jest współopiekunem GNU Go.
Dave Crossland <crossland@gnu.org>
Jest aktywistą wolnego oprogramowania mieszkającym w Bournemouth, UK,pracującym na rzecz wolności fontów. Wygłosił kilka wykładów na temat wolnego oprogramowania.
David C. Niemi
Zdobył tytuł inżyniera w inżynierii komputerowej na University of Illinois. Utrzymuje Unixbench i pomaga utrzymywać Mtools. Dostarczał także patchy dla kernela Linuksa oraz różnych narzędzi GNU. Jest głównym administratorem systemów dla domeny tux.org a także pisze publikacje na powiązane tematy.
David Edelsohn
Jest członkiem zarządu GCC i zainicjował GCC Runtime Library Exception.
David MacKenzie
Napisał lub udoskonalił wiele z GNU core utilities i ich dokumentację. Był głównym projektantem i autorem Autoconf a także prototypował Automake. Pracował dla FSF i Cygnus w przeszłości. Po utworzeniu skalowalnej infrastruktury serwerów WWW dla UUNET, obecnie jest w małej firmie i nadal udziela się od czasu do czasu wolnemu oprogramowaniu.
David R. Hill <david@firethorne.com>
Jest głównym autorem i współautorem GnuSpeech, systemu syntezy mowy bazującego na syntezatorze artykulacji modelu tubowego oraz formy generowania parametrów zależnej od zdarzeń mowy. Jego zainteresowania obejmują rozpoznawanie i syntezę mowy (fonologia, rytm, intonacja i modele) animację mowy oraz AI.
David Sugar
Jest jednym z autorów i głównym opiekunem GNU Common C++, który jest przenośnym frameworkiem C++ do rozwoju aplikacji ogólnego przeznaczenia. David Sugar założył także projekt GNU Bayonne a także jest jednym z głównych założycieli OST, komercyjnego podmiotu, który rozwija i promuje wolne rozwiązania telefoniczne na licencji GPL.
David Thompson <davet@gnu.org>
Web Developer przy FSF. Uczestniczy w rozwoju GNU Guile i GNU Guix.
Debarshi Ray <rishi@gnu.org>
Utrzymuje GNU Songanizer a także współutrzymuje GNU Inetutils. W przeszłości wnosił wkład do GNOWSYS a obecnie udziela się na rzecz GNU Parted.
Dennis Clarke <dclarke@blastwave.org>
Jest sponsorem i głównym administratorem Blastwave.org [niedostępne od grudnia 2012]. Projekt Blastwave oferuje największy zestaw wolnego oprogramowania dla użytkowników Solaris na całym świecie przy pomocy pięćdziesięciu serwerów lustrzanych łącznie z głównymi serwerami w Niemczech, Chinach, Australii i Stanach Zjednoczonych. Blastwave pozwala użytkownikom na swobodne tworzenie pakietów z GNU i wolnym oprogramowaniem do wolnego użycia przez każdego. Każdy użytkownik może dołączyć do projektu i tworzyć paczki z oprogramowaniem lub nawet po prostu eksperymentować z różnymi wcieleniami Solaris, włączając w to OpenSolaris. Projekt działa nieprzerwanie od roku 2002.
Denver Gingerich
Jest opiekunem wdiff.
David E. Evans (aka Sinuhe)
David był zaangażowany w część webmasterską, wliczając w to bycie Szefem Webmasterów a także jako opiekun GNU Rot[t]log. Kontynuuje pracę nad wolną dokumentacją przy użyciu wolnego oprogramowania a także partycypuje w listach mailowych GNU w celu zapewnienia poprawek błędów i dodania funkcjonalności.
DJ Delorie
Tworzył porty oprogramowania GNU na MS-DOS od około 1989, zakończone powstaniem DJGPP. Napisał także doschk i opiekuje się swoją własną stroną GNU z dostępnymi online dokumentacją i wykazem pakietów. Obecnie pracuje dla Cygnus nad portowaniem oprogramowania na Windows NT.
E
Emmanuel Medernach
Jest autorem i opiekunem SpeedX.
Eric Blake <ebb9@byu.net>
Jest obecnie jednym z opiekunów GNU M4 i GNU Autoconf. Dodatkowo udzielił wkładu do wielu innych projektów GNU takich jak Findutils, Coreutils, Automake, Libtool, oraz Classpath a także opiekuje się kilkoma programami GNU dla Cygwina.
Eric P. Hutchins <hutchiep190@potsdam.edu>
Jest autorem i opiekunem GNU Ball and Paddle oraz GNU SpeedX.
Eric S. Raymond
Napisał tryby VC (version control), GUD (Grand Unified Debugger) i mody asm (assembler) w GNU Emacs. Jest także odpowiedzialny za wiele komentarzy w bibliotece Emacs Lisp. Napisał dokumentację pic opublikowaną z groff-1.11.
Eric A. Schulman <eas@gnu.org>
Jest hackerem jądra Linux, aktywistą wolnego oprogramowania i członkiem Free Software Foundation. Jest autorem GNU DSView, wolnego zamiennika programu do renderowania KVM/IP.
Evgeny Grin <k2k@narod.ru>
Jest współ-opiekunem GNU libmicrohttpd i pomaga przy innych projektach GNU. Ma magistra z fizyki (Moskiewski Uniwersytet Państwowy) i doktorat z telekomunikacji. Evgeny mieszka w Moskwie i lubi pracować przy projektach high-tech.
F
Filippo Rusconi
Jest autorem i opiekunem GNU polyxmass. Ten pakiet oprogramowania pozwala użytkownikom na dokonywanie symulacji i analiz danych spektrometrycznych dla dowolnych chemii polimeru jak i sekwencji.
Francesco Potortì
Jest opiekunem etags, który jest częścią Emacs. Wnosił wkład dla kodu assemblera gzip dla 68020, przeportował Emacs na architekturę Motorola Delta 68k, napisał część pakietów Emacs oraz zrobił parę mniej istotnych rzeczy.
Franco Iacomella <yaco (at) gnu.org>
Był badaczem uniwersyteckim w Argentynie. Był zaangażowany w wiele podprojektów GNU związanych z polityką, licencjami, dokumentacją, tłumaczeniami oraz edukacją, i często mówił na konferencjach o Projekcie GNU i ruchu wolnego oprogramowania.
Frank de Lange
Jest oceniającym oprogramowanie dla Projektu GNU oraz rozwija port Gnome/GTK procesora dokumentów LyX.
Franklin R. Jones <grat@wyldwood.com>
(od późnego 1997) webmaster dla gnu.org. Długotrwały orędownik rzeczy związanych z GNU i ogólnie haker administracji unix.
G
Georg C. F. Greve
Fizyk i orędownik Wolnego Oprogramowania. Autor Brave GNU World i mówca GNU Project, nadawca nazwy GNU Lesser General Public License i główny autor oraz opiekun Xlogmaster i paru innych projektów oprogramowania. Także inicjator i prezes Free Software Foundation Europe.
Gerald Pfeifer
Jest członkiem komitetu sterującego GCC a także utrzymuje strony WWW (oraz dokumentację) dla GCC. Dodatkowo, między 2000 a 2003 utrzymywał gnatsweb, oparty o przeglądarkę frondend dla systemu śledzenia błędów GNATS.
Germán Arias <germanandre@gmx.es>
Jest opiekunem projektu FisicaLab. Także pomaga przy projekcie GNUstep. Mieszka w Quetzaltenango, Guatemala. Oprócz programowania, Germán lubi matamatykę, fizykę i czytanie książek.
Giuseppe Scrivano
Jest opiekunem projektów GNUzilla i GNU MyServer. Jest także członkiem GNU Italia.
Gordon Matzigkeit
Był głównym autorem GNU Libtool. Aktualnie pracuje nad integracją systemu GNU, zwłaszcza nad GNU Hurd.
Gregory Casamento
Jest opiekunem projektu GNUstep. Był opiekunem i głównym autorem GNU Gorm (InterfaceBuilder) przez ostatnie parę lat, a także napisał wiele klas w GUI (AppKit) dla tego projektu. Szczerze ma nadzieję, że projekt osiągnie swój pełen potencjał.
Guillaume Morin <gmorin@gnu.org>
Jest aktualnym opiekunem GNU Stow maintainer. Wnosi wkład oraz administruje Savannah. Jest także deweloperem dystrybucji Debian.
H
Han-Wen Nienhuys
Jest jednym z głównych autorów LilyPond, kompozytora muzyki Projektu GNU. Aktualnie jest doktorantem Wydziału Nauk Komputerowych Uniwersytetu w Utrecht.
Henning Köster
Jest autorem GNU POC.
Henrik Abelsson
Stara się robić swoją działkę w przynoszeniu światu Wolnego Oprogramowania przez opiekę nad GNU Messenger. Mieszka w Linköping, Szwecja.
Henrik Sandklef <hesa@gnu.org>
Jest autorem i opiekunem Xnee. Jest także orędownikiem filozofii GNU w Szwecji.
Hilaire L. S. Fernandes
Jest autorem DrGeo oraz geometrycznego oprogramowania DrGenius. Jest także wolontariuszem dla organizacji OFSET, promującej rozwój wolnego oprogramowania dla edukacji.
Hugo Gayosso
Był testerem oprogramowania dla Projektu GNU i koordynatorem hiszpańskiego zespołu tłumaczeń dla stron WWW GNU.
I
Ian Dunn
Jest autorem i opiekunem GNU Aris.
Ian Lance Taylor
Napisał GNU/Taylor UUCP. Wniósł wkład w GNU binutils i wiele innych pakietów.
Ian Murdock
Prowadził rozwój Debian GNU/Linux od jego powstania w 1993 do 1996.
Igor Támara Patiño
Był tłumaczem stron WWW GNU na hiszpański i współopiekunem GNU Typist.
IIDA Yosiaki <iida@ring.gr.jp>
Opiekuje się GNUjdoc i tłumaczy Brave GNU World na japoński.
J
J. Abelardo Gutierrez <jabelardo@gmail.com>
Jest opiekunem języka programowania GNU Sather. Wnosi także wkład w kilka innych projektów Wolnego Oprogramowania.
James Craig Burley
Napisał i utrzymuje GNU Fortran (g77
) jako wolontariusz
Fundacji Wolnego Oprogramowania przez większość 1988 do chwili
obecnej. Craig mieszka w Ashland, Massachusetts.
James Youngman
James jest opiekunem GNU Findutils i autorem GNU CSSC. Wnosi także wkład w wiele innych projektów GNU, wliczając w to gnulib i Coreutils. James wraz z UK Unix Users' Group pracował nad 2004 POSIX standard.
Jan Nieuwenhuizen
Jest jednym z głównych autorów LilyPond, kompozytora muzyki dla Projektu GNU. Obecnie szuka posady jako doktorant, ma pracę na część etatu i hakuje za dużo przy Lily.
Jason Kitcat, <jeep@thecouch.org>
Jason był projektantem i autorem GNU.FREE, systemem do głosowania
przez Internet. Obecnie mieszka w Brighton, UK i pracuje
nad różnymi projektami przykładowo nad stroną z opowiadaniami
the couch.
Jest aktywny w ruchach środowiskowych, praw człowieka i wolnego
oprogramowania, i lubi się wypowiadać i pisać o problemach
z tych zakresów. W wolnym czasie ćwiczy szermierkę, zwykle
wybierając szablę.
Jason M. Felice
Jest autorem i opiekunem GNU Patchwork.
Jason Self
jest opiekunem GNUtrition i GNU Chief Webmaster.
Jean-loup Gailly
Jest głównym autorem GNU Gzip, którym się nadal opiekuje.
Jeff Binder
Jest współautorem oraz współopiekunem GNU Leg (Libraries and Engines for Games - Biblioteki i Silniki dla Gier).
Jeffrey B. Siegal
Był zaangażowany w GNU od 1985, kiedy pomagał Richardowi Stallmanowi projektować GCC. Wniósł wkład do wielu pakietów wolnego oprogramowania wliczając Emacs, GNU C Library, X Window System i inne. Jeff stworzył pierwotne porty wielu pakietów GNU na Windows NT.
Jeffrin Jose
Jest silnym adwokatem wolnego oprogramowania, a pracuje jako inżynier oprogramowania na uczelni; testował i pracuje nad API dla GNU source installer, wspierał GNU sovix i GNU Alive, i pomaga rozwijać jądro Linux. Był także opiekunem GNU Trueprint i GNU Dap.
Jeremiah Benham
Jest jednym z dwóch głównych opiekunów GNU Denemo.
Jia Wang
Jest autorem i opiekunem GNU Proxyknife.
Jim Blandy
Pracował dla Free Software Foundation z przerwami przez dziewięć lat. Obecnie opiekuje się jako ochotnik Guile. Razem z Richardem Stallmanem był odpowiedzialny za wydanie wersji 19 GNU Emacs. Mieszka w Bloomington, Indiana.
Jim Lowe <jhlowe@acm.org>
Był użytkownikiem i orędownikiem systemów GNU/Linux od 1992. Jego obecne zainteresowania odnośnie systemów GNU/Linux to administracja. Jest autorem i opiekunem GNU Swbis, implementacji standardu paczkowania POSIX z funkcjami i rozszerzeniami promującymi użycie silnego uwierzytelniania w dystrybucji i instalacji pakietów wolnego oprogramowania. Jim mieszka i pracuje w Richmond, Virginia USA.
Jim Meyering <jim@meyering.net>
Utrzymywał GNU Coreutils od 1991. Po włączeniu przenośności/utrzymywalności (lib/, m4/, automake) rdzenia textutils, fileutils i sh-utils w coreutils, migrował większość z nich do osobnego projektu obecnie znanego jako Gnulib.
Joel E. Denny
Współopiekuje się GNU Bison.
Pomaga w administracji systemami. Postawił kerberos oraz zapasowy serwer poczty dla gnu.org a także wykonał większość pracy związanej z migracją ze starych serwerów poczty i plików na nowe na jesieni 2000. Zajmował się także w znacznym stopniu konfiguracją DNS, postawił router Cisco dla 51 Franklin St oraz zorganizował wsparcie dla zdalnego dostępu do konsoli oraz zdalnego restartowania dla maszyn w Bostonie. Wniósł znaczny wkład w wewnętrzną dokumentację administracji systemami a także wykonał wiele mniej istotnych zadań. Ma nadzieję kiedyś znaleźć czas na pisanie muzyki i oprogramowania związanego z bezpieczeństwem.
Johan Vromans
Jest autorem trybu forms-mode dla GNU Emacs oraz kilku innych narzędzi dostępnych w duchu GNU.
John Collins jmc AT xisl DOT com
Jest autorem i opiekunem GNUspool i GNUbatch. Mieszka w Anglii w pobliżu Londynu z Sue i aroganckim psem. Niekiedy pozwolą mu grać w szachy lub go — spotkasz go ICC, KGS, IGS oraz DSG jako toadwarble — zobacz wykres KGS.
John Sullivan <johns@gnu.org>
Pracował dla FSF od 2003, jest webmasterem i Executive Director w FSF.
Jest autorem i opiekunem GNU Octave.
Był webmasterem i administratorem systemów GNU. Także popularyzuje filozofię GNU w Szwecji.
Joris van der Hoeven <TeXmacs@math.u-psud.fr>
Jest autorem i opiekunem GNU TeXmacs. Joris jest badaczem matematycznym oraz informatycznym na francuskim instytucie CNRS. Poza GNU TeXmacs, Joris lubi algebrę komputerową oraz grę na gitarze.
Jose Antonio Ortega Ruiz (aka jao) <jao@gnu.org>
Jest fizykiem oraz autorem pakietu GNU MDK, emulatora mitycznego komputera MIX Donalda Knutha.
Jose E. Marchesi <jemarch@gnu.org>
Jose E. Marchesi jest długotrwałym aktywistą GNU. W 1999 założył GNU Spain a później asystował w tworzeniu GNU Italy i GNU Mexico. Jego doświadczenie z opieką nad oprogramowaniem GNU obejmuje GNU GV (do 2007), GNU Ghostscript (do 2006), GNU Ferret oraz GNU PDF. Podejmuje również - jak je nazywa - "losowe prace" w Projekcie GNU, takie jak pisanie wewnętrznego kodu oraz edycja stron WWW w miarę potrzeb. Zawodowo pracuje w sektorze kosmicznym, pisząc oprogramowanie dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Jose M. Moya
Aktualnie pracuje nad GNU Hurd.
Juan A. Añel
Jest głównym edytorem GNUticias, oficjalnym mówcą GNU Spain a także pomagał organizować pierwsze GNU Hackers Meeting. Jest także badaczem nauki o atmosferze.
Juan Bidini
Jest członkiem podstawowego zespołu UTUTO-e Project, współzałożycielem SOLAR (Software Libre ARgentina), a także założycielem LUGCASARES (GNU/Linux User Group of Carlos Casares). Aktualnie pisze projekt "The creation of a GNU/Linux Distribution" o tworzeniu dystrybucji ze źródeł. Dystrybucja ta będzie nazwana Carlos Casares od miasta gdzie mieszka.
Justin Baugh
Był administratorem systemów w FSF od lutego 2005 do kwietnia 2008.
K
Karl Berry
Zaangażowany w GNU odkąd rms nawiedził jego dom w 1986.
Karl Heuer
Kiedyś pracował dla FSF, ale nie ma więcej nic do powiedzenia o sobie.
Kathryn Ann Hargreaves
Stworzył oryginalny, zgodny z POSIX kod regex i zaktualizował dokumentację. Współautor TeX for the Impatient oraz początkowych faz GNU font utilities.
Kresten Krab Thorup
Napisał system wykonywania dla GNU Objective-C a także jest głównym i pierwotnym autorem pakietu AUC TeX dla emacs, który utrzymywał do 1993.
Klaus Treichel <ktreichel@web.de>
Jest opiekunem DotGNU.
Krishna Padmasola <kp2@njitalumni.org>
Skonwertował dokumentację GNU Emacs CC do formatu Texinfo, który aktualnie jest załączony w dystrybucji Emacs.
L
Lars Brinkhoff
Jest autorem i opiekunem httptunnel a także tworzy port GCC na PDP-10 oraz TOPS-20.
Lars Magne Ingebrigtsen
Jest opiekunem Gnus, czytnika grup dyskusyjnych dla Emacs. Lars mieszka w Oslo, Norwegia.
Laurence Finston
Jest autorem i opiekunem 3DLDF, pakietu do trójwymiarowego rysowania na podstawie danych wyjściowych MetaPost.
Leonard Manzara <manzara@cpsc.ucalgary.ca>
Jest współautorem GnuSpeech systemu tekst-mowa bazującego na artykulacji przez syntetyzer modelu tubowego, formie generowania parametrów zależną od zdarzenia mowy. Jego zainteresowania obejmują przetwarzanie cyfrowych sygnałów audio oraz fizyczne syntezę dźwięku opartą o modelowanie fizyczne.
Les Kopari
Przygotował kilka stron WWW i napisał skrypt awk, który przygotowuje html dla naszych Program-Package Cross Reference.
Lezz Giles
Jest autorem i opiekunem GNU Trueprint.
Lisa M. Opus Goldstein
Dołączyła do FSF jako wolontariusz w lutym 1986, pół roku po założeniu FSF i była drugim pełnoetatowym pracownikiem. Została przez osiem lat, do odejścia, by zobaczyć świat i kontynuować edukację. Powróciła w maju 2001 by zostać nowym Business Manager do września 2004.
Loic Dachary
Jest autorem i opiekunem GNU mifluz. Stworzył i utrzymuje Savannah, platformę hostującą dla projektu GNU. Jest założycielem FSF Europe i FSFE France.
Lorenzo Bettini
Jest autorem GNU Source-highlight: kolekcji programów, która z podanego pliku źródłowego tworzy dokument z podświetlaniem składni (włączając java2html i cpp2html). Jest także deweloperem oraz opiekunem gengetopt.
L. Peter Deutsch
Jest głównym autorem GNU Ghostscript, którym się nadal opiekuje i który rozwija.
Luca Saiu
Jest użytkownikiem systemów GNU/Linux i dumnym adwokatem wolnego oprogramowania od 1995. Obecnie jego głównymi zainteresowaniami są języki programowania oraz ich implementacje. Jest autorem i opiekunem GNU epsilon, rozszerzalnego języka oprogramowania. Po uczęszczaniu większości GNU Hackers Meeting zorganizował wersję w 2013 w Paryżu.
Luca obecnie mieszka gdzieś w okolicach Paryża we Francji. Urodzony w innym kraju, ma silną antypatię do pomysłu narodu.
Luis Falcon <lfalcon@gnusolidario.org>
Luis Falcon jest autorem i opiekunem GNU Health, the Free Health and Hospital Information System. Luis jest prezydentem GNU Solidario, NGO dostarczającej zdrowie i edukacje za pomocą Wolnego Oprogramowania do zyjących w gorszych warunkach.
M
Marcos Serrou do Amaral
Jest opiekunem GNU UnRTF.
Marc Tardif <mtardif@interunion.ca>
Jest autorem i opiekunem GNU Bool, narzędzia do znajdowania plików, które pasują do wyrażenia boolowskiego.
Marek Aaron Sapota
Jest opiekunem GNU WebSocket4J i GNU Webmasterem.
Mark Adler
Jest współautorem gzip i pisze część odpowiadającą za dekompresję.
Mark H. Weaver <mhw@netris.org>
Jest współ-opiekunem GNU Guile, i pomaga przy GNU Guix.
Markus Steinborn
Jest opiekunem GNU gv.
Masayuki Hatta
Aktualnie opiekuje się GNU a2ps i Japońskim tłumaczeniem stron GNU a także był głównym koordynatorem tłumaczeń GNU, który administruje tłumaczeniami na języki inne, niż angielski, po Luis M. Arteaga.
Opiekun GNU Hyperbole.
Matt Lee
Matt Lee jest pisarzem i wykonawcą kabaretu oraz muzykiem mieszkającym w Bostonie. Jest także GNU Speaker i przewodniczy drużynie technologicznej na Creative Commons. W poprzednich wydaniach był GNU Webmaster (2003-2008), Chief Webmaster of the GNU project (2005-2008), konsultantem FSF, i w końcu FSF Campaigns Manager (2008-2012). Organizował konferencje LibrePlanet od 2009 do 2012. Jest opiekunem GNU FM (z pomocą od Mike Sheldon i Clint Adams) oraz GNU social (z dużą dawką pomocy od Evan Prodromou i Mikael Nordfeldth).
W 2008 roku Matt napisał i zrealizował film Happy Birthday to GNU ze Stephen Fry na 25. rocznicę GNU Project, więc powinien być niejako ekspertem historii Projektu GNU.
Matt Tytel
Matt Tytel jest autorem i opiekunem cursynth, terminalowego syntezatora muzyki.
Maurizio Boriani <baux@member.fsf.org>
Autor guile-dbi (a także sterowników baz danych postgres i mysql), wnosi wkład m.in. w GNU/Hurd.
Melissa Weisshaus
Była z projektem GNU (z krótkimi przerwami) od 1991. Edytowała wiele Biuletynów GNU's i robiła różne prace przy większości innych publikacji FSF.
Michael Haardt
Aktualnie pracuje nad GNU diction.
Micah Cowan <micah@addictivecode.org>
Opiekuje się GNU Wget i GNU Teseq a także wnosi wkład do GNU Screen. Także pomaga w obowiązkach administratora w reprezentowaniu FSF/projektu GNU na corocznym Summer of Code Google.
Michael J. Flickinger
Od 2004 zaangażowany w administrację Savannah a obecnie jest głównym opiekunem Savannah. Także jest opiekunem projektu GNU packaging.
Michael Opdenacker
Jest nowym opiekunem GNU Typist oraz tłumaczem na francuski stron WWW GNU.
Mikael Djurfeldt
Jest jednym z opiekunów Guile a także portował i pracował nad rozwojem GOOPS, systemu obiektów. Obecnie pracuje nad doktoratem w Graybiel Lab (zarchiwizowane przez Wayback Machine 5 czerwca 1997 r.) na Department of Brain and Cognitive Sciences, MIT oraz jest absolwentem SANS (Studied of Artificial Neural Systems) na KTH (Royal Institute of Technology), Stockholm.
Mike Gerwitz
Od dawna użytkownikiem GNU/Linux, działaczem wolnego oprogramowania i hackerem, który nie jest w stanie się oprzeć uwodzicielskiej przynęcie migającego kursora na wierszu poleceń. Jest opiekunem GNU ease.js.
Mike Vanier
Absolwent Computation oraz Neural Systems na California Institute of Technology (Caltech) przejął utrzymywanie GNU Shogi ora xshogi.
Miquel Puigpelat
Jest koordynatorem katalońskiego zespołu tłumaczeń oraz członkiem gnu.org. Utrzymuje także osobistą stronę o wolnym oprogramowaniu i pokrewnych tematach w języku katalońskim.
Mohammed Isam <mohammed_isam1984@yahoo.com>
Jest autorem i opiekunem Fontopia oraz GnuDOS.
Mu Lei znany jako NalaGinrut <mulei AT gnu.org>
Jest opiekunem GNU Artanis i GNU Xmlat, i pomaga przy GNU Guile. Także promuje filozofię GNU młodym w Chinach.
Musawir Ali <musawir@gmail.com>
Jest opiekunem GNU Leg (Libraries and Engines for Games). Aktualnie doktoryzuje się i uczestniczy w burzy mózgów nt. przyszłych projektów wolnego oprogramowania.
N
Nagarjuna G
Jest autorem i koordynatorem projektu GNOWSYS oraz przewodniczącym FSF India. Jest filozofem nauki i pedagogiem pracującym w laboratorium gnowledge.org w Mubai w Indiach na Homi Bhabha Centre for Science Education, pracującym w obszarze struktury i dynamiki wiedzy. Wygłasza przemówienia przybliżające wolne oprogramowanie, wolną wiedzę oraz wolne społeczeństwo. Jest także koordynatorem projektu i głównym deweloperem niezależnego projektu wolnego oprogramowania SELF-Platform.
Nazim Djafar
Opiekun pakietu jwhois. Nazim pracował jako deweloper i administrator a używa GNU/Linux od 2000 r. Jest zwolennikiem wolnego oprogramowania i wygłosił przemówienia o wolnym oprogramowaniu na USTHB GNU/Linux install party w 2010 i 2011, oraz przy okazji wydarzeń Algeria 2.0 w 2012 r.
Nikos Mavroyanopoulos
Jest autorem biblioteki GnuTLS.
Noah Friedman
Jest poprzednim administratorem i koordynatorem wydań dla FSF. Nadal wspomaga w miarę wolnego czasu, utrzymując kilka programów w Lisp dla GNU Emacs oraz pracując z innymi nad opieką nad różnymi pakietami GNU.
Nils Gey
Deweloper i public relations dla GNU Denemo.
O
Ole Tange
Jest autorem i opiekunem GNU Parallel. Aktywnie promuje wolne oprogramowanie w Danii.
Ovidiu Predescu <ovidiu@gmail.com>
Był jednym z autorów GNUstep Database Library i pracował przy różnych pakietach GNUstep (GNUstep-make, GNUstep-GUI i bibliotekach GNUstep-X). Między 1998 a 2003 był opiekunem front-end'u i bibliotek uruchamiania Objective-C w GCC.
P
Paolo Bonzini <bonzini@gnu.org>
Przeszedł ze świata Windows do świata GNU/Linux po tym, jak przejął opiekę i rozwój GNU Smalltalk. Rozwija wolne oprogramowanie w czasie wolnym od studiowania a także jest orędownikiem korzyści wolnego oprogramowania dla swoich przyjaciół chcących zachować dla siebie kod źródłowy.
Paul Eggert
Pau Eggert wniósł wkład do wielu pakietów GNU wliczając Emacs, GCC, Automake, Bash, CVS, Ghostscript, Grep, Groff, Gzip, oraz Make. Aktualnie opiekuje się lub pomaga w opiece nad Diffutils, Patch, RCS, Tar, Gzip oraz bazą danych tz, a także wnosi wkład do Autoconf, Bison, Coreutils, biblioteki GNU C oraz Gnulib. Naucza na UCLA Computer Science Department.
Paul D. Smith
Przejął opiekę nad GNU make od Rolanda McGrath. Długotrwały beta tester GNU Emacs oraz autor snmp-mode.el i różnych innych ELisp drobiazgów. Użytkownik/tester różnych pakietów GNU przez ponad 10 lat!
Paul Goins
Jest opiekunem GNU Typist. Pracuje również nad kilkoma niezwiązanymi z GNU projektami wolnego oprogramowania, które można znaleźć na jego stronie.
Pádraig Brady
Jest współopiekunem GNU coreutils. Pracuje także nad kilkoma innymi niezwiązanymi z GNU projektami wolnego oprogramowania, które można znaleźć na jego stronie.
Peter Gerwinski
Opiekuje się GNU Pascal Compiler (GPC).
Peter Miller
Wnosił wkład do projektu GNU Gettext, a także wytworzył wiele oprogramowania na licencji GPL. Ma ponad 20 lat doświadczenia w inżynierii oprogramowania włączając grafikę, języki i kompilację, sieci i bezpieczeństwo, narzędzia sieciowe, narzędzia do procesu tworzenia oprogramowania oraz administrację systemami i narzędzia do niej.
Peter Wainwright
Z wykształcenia matematyk stosowany, obecnie pracuje nad biologicznymi efektami pól elektromagnetycznych. Jest opiekunem debuggera DDD.
Phillip Rulon
Był FSF sysadmin przez kilka lat. W wolnym czasie zajmuje się fizyką.
Phil Maker
Jest autorem biblioteki GNU Nana a także jednym z założycieli Quoll Systems.
Phil Nelson
Pracował nad kilkoma programami GNU w ciągu ostatnich paru lat. Napisał pierwotną wersję GNU cpio. Pisze także GNU dbm oraz GNU bc. Jest opiekunem GNU bc.
Prof. Masayuki Ida
Był naszym wiceprezesem na Japonię. Organizował japońskie zdarzenia i pracował z przyjaciółmi GNU w Japonii.
R
Raif S. Naffah <raif@fl.net.au>
Jest opiekunem i jednym z autorów GNU Crypto.
Rajesh Vaidheeswarran
Jest opiekunem cons, autorem i opiekunem whitespace.el (dystrybuowanego z GNU Emacs) i paru innych bibliotek emacs-lisp. Jest również jednym z webmasterów i sysadminów GNU.
Ralf S. Engelschall
Wnosi wkład do społeczności wolnego oprogramowania od wielu lat. Jego najbardziej znanym wkładem są WML, ePerl, iSelect, MM oraz NPS. Jest także członkiem podstawowego zespołu Apache Group oraz wnosił wiele popularnych rzeczy do społeczności Apache, włączając w to mod_rewrite, mod_ssl, the DSO facility, Apache Autoconf-style Interface (APACI), itd. Jest też jednym z założycieli projektu OpenSSL. Na koniec, do projektu GNU wniósł shtool oraz Pth.
Raman <raman@gnu.org>
Jest programistą w charakterze wolontariatu w SimpleMachines, we Włoszech, a obecnie robi port PicoLisp na komputer Mizar32. Większość swojej pracy robi na GNU Emacs ale także raz napisał łatkę aby wolny (w sensie wolności) klon vi działał na microcontrollerze. Jest opiekunem i pomaga przy GNU Gengen.
Ramprasad B <ramprasad at gnu period org>
Jest opiekunem FAQ GNU Emacs w32 zrekrutowanym przez Richard M Stallman a także webmasterem Projektu GNU. Pracuje także na rzecz innych projektów GNU oraz jest organizatorem/uczestnikiem różnych wydarzeń związanych z wolnym oprogramowaniem. Jest z Bangalore w Indiach.
Reinhard Müller
Jest aktualnym opiekunem GNU Enterprise.
Remco Bras
Jest opiekunem GNU RPGE, pakietu do budowy graficznych gier RPG.
Reuben Thomas <rrt@sc3d.org>
Reuben opiekuje się GNU Zile oraz wnosi wkład do wielu innych projektów wolnego oprogramowania, zarówno w GNU, jak i poza nim. Zarabia na życie jako baryton klasyczny.
Richard Shann
Jest opiekunem i głównym deweloperem GNU Denemo
Richard Stallman
Założył Projekt GNU w 1984. Jest głównym i pierwotnym autorem GNU Emacs, GNU C Compiler, GNU Debugger GDB
oraz fragmentów innych pakietów. Jest Prezesem Free Software Foundation (FSF).
Stallman nigdy nie miał konta na Facebook. Ma konto twitter
`rmspostcomments', które używa z innymi stronami, ale nie ma
żadnego innego konta na Twitterze. Poza tym, jakiekolwiek inne konta
udające jego na tych stronach są fałszywymi.
Robert J. Chassell
Był jednym z założycieli Free Software Foundation i napisał wstęp do „Emacs Lisp Programming”.
Robert Maier
Jest głównym autorem narzędzi plotowania
GNU a także projektantem libxmi
biblioteki konwersji
skanów. Wykłada matematykę na University of Arizona.
Jest autorem DejaGnu, frameworka GNU do testowania regresji oraz libgloss, biblioteki BSP dla narzędzi GNU dla systemów embedded.
Roland McGrath
Pracował nad projektem GNU od 1987 do 1996. Jest głównym autorem GNU C Library, współautorem GNU Hurd, współautorem GNU Make i wniósł znaczny wkład w GNU Autoconf. Hackował też wiele innych programów przez te lata.
Jest opiekunem GNU GTick.
S
Sadrul Habib Chowdhury <imadil@gmail.com>
Jest naczelnym deweloperem oraz współopiekunem GNU Screen, pełnoekranowego managera okien terminala. Jest także naczelnym deweloperem Pidgin, wieloprotokołowego programu do komunikacji. Jest obywatelem Bangladeszu mieszkającym w Ottawie w Kanadzie.
Sam Steingold
Jest współopiekunem GNU CLISP - implementacji ANSI Common Lisp. Wnosi także wkład do GNU Emacs.
Sebastian Wieseler
Zaczął próżnować na #savannah 17. sierpnia 2004 a po ukończeniu szkoły był aktywnym członkiem przez jakichś czas po 24. maja 2005.
Sergey Poznyakoff
Jest autorem i opiekunem GNU Radius. Jest także deweloperem oraz współopiekunem paru innych projektów GNU, wśród nich Mailutils oraz Tar.
Shigio Yamaguchi
Jest autorem systemu tagowania kodu źródłowego GNU GLOBAL, który działa w ten sam sposób w różnorodnych środowiskach.
Simon Josefsson
Mieszka w Sztkokholmie w Szwecji, jest głównym autorem GNU Libidn, GNU SASL, GNU Shishi, GNU GSS oraz opiekunem GnuTLS i GNU Libtasn1. Regularnie wnosi wkład do wielu projektów wolnego oprogramowania, zarówno GNU, jak i innych poprzez swoją firmę konsultingową. Przeprowadza prace standaryzacyjne w IETF oraz przemawiał na paru konferencjach.
Stein Krogdahl
Autor Class Simulation włączonego w GNU Simula Compiler, Cim.
Stephen F. Booth
Autor i opiekun GNU Cgicc.
Stephen H. Dawson <service@shdawson.com>
Stephen Dawson jest opiekunem pakietu GNU remotecontrol oraz koordynatorem GNU remotecontrol Team. Jest Information Technology Management Professional.
Steve Kemp
Utrzymywał NTEmacs FAQ do 2002, a także jest adwokatem używania oprogramowania GNU na platformie Windows.
Steven M. Rubin
Jest autorem Electric, systemu GNU CAD dla IC oraz projektowania schematycznego, którym nadal się opiekuje i rozwija. Jest także wokalistą w Severe Tire Damage, pierwszym zespole, który zagrał na żywo w Internecie.
Steve Oualline
Jest inżynierem oprogramowania pracującym w Południowej Kalifornii. Wniósł do Projektu GNU program proto.
Steve White
Jest opiekunem i pomaga rozwijać GNU FreeFont.
Susan Bassein
Jest pierwotnym autorem i opiekunem pakietu do statystyk i wykresów Dap.
Sverre Hvammen Johansen
Autor i opiekun GNU Simula Compiler, Cim.
Sylvain Beucler
Rozpoczął pracę nad Savannah po włamaniu, od 2004-02-07, więc miał czas by poznać każdy aspekt serwisu. Poza tym, jest autorem i opiekunem GNU FreeDink.
T
Terje Mjøs
Autor GNU Simula Compiler, Cim.
Thomas Bushnell, BSG
Jest głównym architektem GNU Hurd,
który jest kernelem dla systemu GNU. Poprzednio opiekował się GNU tar
oraz napisał interpreter języka BASIC. Robił także wiele innych rzeczy,
niektóre z nich nie miały nic wspólnego z komputerami.
Thomas zmienił imię z Michael Bushnell w 1996 roku.
Tim Retout
Jest opiekunem GNU Enscript.
Tom Cato Amundsen <tca@gnu.org>
Jest autorem GNU Solfege,
programu szkolącego słuch dla GNOME, a także pracował nad fontami
i mudela-book dla GNU Lilypond.
Niedawno zdobył tytuł magistra edukacji w muzyce, ale spędza zbyt
dużo czasu programując Solfege i używając wolnego oprogramowania.
W
Werner Koch
Jest głównym autorem GNU Privacy Guard, który nadal rozwija i którym się opiekuje.
W. G. Krebs
Był pierwotnym autorem GNU Queue.
William M. Perry
Jest autorem Emacs/W3, przeglądarki WWW dla Emacs.
Wojciech Polak
Jest autorem i opiekunem GNU Anubis. Jest także deweloperem GNU Mailutils.
Y
Yann Dirson
Jest obecnym opiekunem GNU Shogi. Jest silnym zwolennikiem i orędownikiem wolnego oprogramowania oraz jest Debian Developer a czasami udziela się w różnych projektach wolnego oprogramowania.
Yngve Svendsen
Jest opiekunem Gnatsweb, interfejsu WWW dla systemu śledzenia błędów Gnats.
Yoni Rabkin (aka yrk)
Pomaga w charakterze wolontariatu przy GPL Compliance Lab od 2006 r. i jest opiekunem Emms.
Z
Zak Greant <zak@greant.com>
był wolontariuszem dla Free Software Foundation Compliance Lab od 2004 a ponadto jest członkiem GPL v3 Committee D. Pracuje dla eZ systems jako Managing Director na Amerykę Północną oraz dla Fundacji Mozilla jako ich Ombudslizard.